• Profil przedszkola

•      Przedszkole rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 1976 r. Prowadzimy 5 grup wiekowych. Od kilkunastu lat w przedszkolu działa grupa integracyjna.

Realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego MEN, programy wychowania przedszkolnego, jak również programy własne: "Dziecko twórcą i odbiorcą sztuki", "Program indywidualny dla dziecka niedosłyszącego", "Program terapeutyczny dla dziecka z orzeczeniem",  opracowane przez nauczycieli naszego przedszkola,których treści oparte są na naszych wieloletnich doświadczeniach.

Fachową pomocą otaczamy wszystkie dzieci, oferując pomoc psychologiczno- pedagogiczną dopasowaną do potrzeb wychowanków. Dla każdego dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego opracowujemy Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Nasi specjaliści prowadzą z dziećmi zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno- kompensacyjne, TUS, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne, a także porady dla rodziców.

Prowadzone są  zajęcia  z języka angielskiego. Regularne odbywają się katechezy.

Współpracujemy z wieloma instytucjami i fundacjami. Bierzemy udział w licznych konkursach, przeglądach organizowanych na terenie Ząbkowic Śląskich, również w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Naszym wychowankom stwarzamy równe szanse edukacyjne, zarówno  dzieciom zdrowym, jak i tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Naszsym atutem jest profesjonalna, wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz zaangażowana i kompetentna kadra administracyjno – obsługowa.

• Wizja i misja

• Misja przedszkola

•  Wspomagamy wszechstronny rozwój każdego wychowanka w oparciu o rozpoznanie jego potrzeb i możliwości, kształtujemy w nim poczucie własnej wartości, uczymy go tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych.
            • Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czują się one kochane, akceptowane i szczęśliwe.
            • Przygotowujemy dziecko do przeżywania sukcesu, ale i do radzenia sobie z porażkami.
            • Kształtujemy właściwe postawy wobec otoczenia społecznego, przyrodniczego i technicznego.
            • Rozwijamy kompetencje komunikacyjne i aktywność twórczą oraz kształtujemy otwartość na wiedzę.
            • Wyposażamy wychowanka w wiedzę i umiejętności umożliwiające udany start szkolny.
            •  Pełnimy wobec rodziców funkcję doradczą i wspierającą  działania wychowawcze .

Wizja przedszkola

• Nasze przedszkole jest bezpieczne, przyjazne dzieciom, rodzicom, środowisku, pracownikom i otwarte na ich potrzeby.
            • Zapewniamy dzieciom wszechstronny rozwój, realizujemy ich potrzeby i respektujemy prawa oraz zaspokajamy oczekiwania rodziców. Dostrzegamy potrzeby drugiego człowieka, w tym szczególnie dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
            • Obserwując rozwój każdego dziecka , współdziałamy z rodzicami i specjalistami w celu zapewnienia optymalnych warunków osiągnięcia postępów i sukcesów. Indywidualizujemy pracę z wychowankami poprzez terapię pedagogiczną, psychologiczną i logopedyczną, również z dziećmi niepełnosprawnymi w celu wyrównania szans edukacyjnych.
            • Między społecznością przedszkola: dziećmi - rodzicami - pracownikami - panuje atmosfera życzliwości i partnerstwa.
            • Realizowany przez nas system wychowawczy i działania edukacyjne sprzyjają wyzwalaniu aktywności własnej dzieci, rozwijają ich zainteresowania i służą osiąganiu przez nie gotowości szkolnej na wysokim poziomie.
            • Nasze cele i zadania realizujemy poprzez współpracę i wzajemne zaufanie, kierując się takimi wartościami jak: szacunek, odpowiedzialność za innych, tolerancja, dobre samopoczucie dzieci.

• Programy i projekty

• Przedszkolaki biorą udział w programach, projektach i akcjach o zasięgu ogólnopolskim oraz lokalnym :

• program "Czyste powietrze wokół nas" przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Ząbkowicach Śląskich
            • program "Skąd się biora produkty ekologiczne?" przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Ząbkowicach Śląskich
            • program "Planeta Energii" Grupa Energa
            • projekt edukacyjny "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy"
            • akcja prozdrowotna "Zdrowo i sportowo"
            • akcje pod patronatem MEN BohaterON, Szkoła Pamięta
            • zbiórki na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Ząbkowicach Śląskich
            • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
            • Szlachetna Paczka
            • program wojewódzki "Laurka dla mamy- badajcie się Drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy" przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Ząbkowicach Śląskich