• Strefa specjalistów

•  Drodzy Rodzice!

Początek roku szkolnego to trudny okres zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku w trudnym dla niego procesie adaptacji ?

Sprawdzone rady i wskazówki:

♦ Raz podjęta decyzja powinna być konsekwentnie realizowana. Rodzice powinni być przekonani, że pójście dziecka do przedszkola jest decyzją najlepszą zarówno dla nich, jak i dla niego. Jeżeli chcemy, żeby dziecko przyjęło naszą decyzję z ufnością, bezwzględnie nie możemy okazać mu naszego wahania i wątpliwości. Na pewno trzeba dziecko oswoić z myślą pójścia do przedszkola i cierpliwie tłumaczyć: Mama chodzi do pracy. Tatuś też chodzi do pracy. Siostra chodzi do szkoły. W domu nikogo nie ma i dlatego ty musisz chodzić do przedszkola.

♦ Nastaw dziecko pozytywnie. Opowiadając dziecku o przedszkolu, mów tylko pozytywnie,

np.: W przedszkolu jest dużo dzieci, które bawią się kolorowymi zabawkami. Jest tam bardzo wesoło i przyjemnie. Dobrze jest też powiedzieć dziecku, kto będzie je zaprowadzał do przedszkola, a kto odbierał. Ważne, by zawsze trzymać się ustalonego porządku.

♦ Naucz dziecko samodzielności. Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu to duży stres, który narasta w przypadku, gdy dziecko jest mało samodzielne. Aby ten stres choć trochę zminimalizować, należy wcześniej zadbać, by dziecko (na miarę swoich możliwości) radziło sobie w takich sytuacjach, jak:

Zgłaszanie potrzeb fizjologicznych.

Samoobsługa w toalecie (wycieranie pupy, podciąganie majtek, spuszczanie wody).

Ubieranie i rozbieranie się w sali (szatni).

Siedzenie podczas posiłku przy stole, trzymanie łyżki.

Samodzielne jedzenie.

W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itp. Przedstaw realny, ale nie wyidealizowany obraz przedszkola.

Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Razem z nim skompletuj wyprawkę przedszkolną. Jeżeli dziecko do tej pory nie przebywało z innymi dorosłymi, pozostawiaj je na kilka godzin u dziadków lub znajomych, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem. Stopniowo dopasowuj rytm dnia dziecka w domu, do tego, jaki panuje w przedszkolu.

Nie wyręczaj go w ubieraniu, podczas jedzenia, mycia rak i zębów, a także w korzystania z toalety. Chwal wysiłek, jaki wkłada w te czynności.

RODZICU ROZSTAŃ się z dzieckiem TAK !

• Krótkie pożegnanie

• Dość szybko opuść przedszkole

• Zachowaj spokój i opanowanie

• Miej uśmiech i pewność siebie

• Dotrzymaj obietnicy, np.przyjdę po leżakowaniu

• Niech dziecko przyjdzie na własnych nogach

• Zastosuj rutynę i wymyślony sposób pożegnania, np.: Jesteś duży przedszkolaczek, piątka, tuliś i buziaczek!

• Użyj słów, które sugerują, że w przedszkolu jest fajnie: baw się dobrze, miłego dnia, miłej

zabawy

• Nie przeciągaj rozmowy i przytulania pod salą

• Nie stosuj kłamstwa typu: „mama idzie na chwilkę do auta, zaraz wróci”